OSCAR DE LA RENTA
Druki i grafiki
AW21/22.
Tradycje, które inspirują przyszłość
W sezonie jesienno-zimowym na nowo definiujemy tradycję, tym razem przez pryzmat innowacji. Obrazy z kosmosu i prehistoryczne artefakty mają taką samą wartość i jakość estetyczną.

W ramach ekstremalnych warunków cyfrowej rzeczywistości i szybkiego tempa, jakie nadają innowacyjne technologie, trendy odwołujące się do tradycyjnej sztuki rzemieślniczej wywołują nostalgię za tymi wartościami, które są znane i stałe,
i na których wszyscy możemy polegać.

W tym sezonie klasyczny wzór paisley, wzory w kratę, które nosiłaby nasza babcia,
złoto i bogate detale widoczne na starych obrazach, łączą się z geometrią i tradycyjnym rzemiosłem, aby przywołać dzieło dawnych mistrzów.

Piękno powierzchni ziemi jest nowym źródłem inspiracji i będzie z nami jeszcze przez wiele nadchodzących sezonów. Na nowo myślimy o elementach dzikiej przyrody
i przekształcamy naturalne powierzchnie - plamy olejowe, lawę wulkaniczną, upierzenie ptaków leśnych i bogatą florę - w organiczne, bezpostaciowe i nieregularne nadruki.

Cechy szczególne: przekształcenie elementów roślinnych w nowe formaty, w których ręcznie rysowane kwiaty siedzą obok uderzająco realistycznej fotograficznej flory. Zestawiony w skomplikowane wzory ten naturalny zielnik zawiera w sobie nasze wspomnienia z przeszłości i daje nam cenne poczucie bezpieczeństwa, ochrony
i spokoju.
Bloking
Nowe myślenie zmusza nas do postrzegania tkanin jako produktu wyjątkowo kreatywnego, co wpływa na proces projektowania tkanin. Możemy uzyskać luksusowy wygląd łącząc różne tekstury i wartości.

Cechy szczególne: połączenie kolorowych bloków, zakomponowanych na sylwetce poprzez zestawienie różnych kształtów pozwala uzyskać luksusowy, oryginalny wygląd odzieży. Projekty te przypominają techniki stosowane przez awangardę Związku Radzieckiego w latach trzydziestych XX wieku.
Dekoracje do wnętrz
Barokowe wnętrza, brokaty, flock, bogate faktury - to podstawowe wartości, którym zdecydowanie możemy zaufać. Tradycja daje możliwość prześledzenia historii każdego produktu.

Cechy szczególne: rysunki są dokładne, realistyczne i dobrze zaprojektowane. Dobrym punktem odniesienia są szkice kwiatowe autorstwa XIX-wiecznych artystów.
Szlachetność
W tym sezonie patrzymy na wszystko, co nas otacza, na schematy i rytmy, na nowo dostrzegamy w nich piękne i oryginalne wartości.

Cechy szczególne: szczegółowe, ułamkowe, szlachetne i bogate, z odważnym użyciem złota i ciekawymi elementami zapożyczonymi od wykwalifikowanych meblarzy lub z obrazów dawnych mistrzów.
Akwarela
Pomimo sezonu zimowego, trend w kierunku korzystania z produktów wysokiej jakości, zarówno w kwestii materiałów pochodzących ze zrównoważonego procesu produkcji, jak i adekwatnego wzrostu kosztów surowców, oznacza, że musimy wykazać wartość dodaną i zapewnić artystyczną jakość tkaniny w postaci odręcznych rysunków prezentujących kunszt pracy malarskiej. Techniki akwareli wspierają tę prognozowaną koncepcję.

Cechy szczególne: pracując tylko ręcznie, stawiamy na lekkość, niedbałość i wdzięk. Prawidłowa gęstość wzoru jest bardzo ważna, należy zapewnić dużo powietrza i przestrzeni wokół motywów. Zwróć uwagę na rytm, te projekty powinny być tak naturalne jak oddychanie.
Warsztat
To jeden z głównych kierunków w tym sezonie. Identyfikacja tradycyjnych technik druku w tych ozdobnych motywach daje wrażenie, że wzory na tkaninie zostały ręcznie wydrukowane.
Każdy projekt reprezentuje pełen zestaw aktualnych koncepcji: ekologiczne podejście, naturalne barwienie, delikatne formy, ubiory całodzienne komfortowe w użytkowaniu.

Cechy szczególne: miękkość kształtu i koloru, ograniczona paleta kolorystyczna.
Cenny paisley
W tym sezonie paisley odzyskał swój klasyczny charakter, ale także korzysta z różnorodnych zabiegów stylistycznych.

Cechy szczególne: kompozycje budujemy wokół jednego elementu. Nie mieszaj różnych rozmiarów wzoru paisley.
Animalistyczny nadruk
W tym sezonie tekstury i motywy wzornicze ze świata zwierząt stały się regularne i bardzo skoncentrowane, przekształcają się i zbliżają do uporządkowanych rytmów.

Cechy szczególne: monochromatyczny i wyciszony, czarny nadruk jest obowiązkową częścią tego kierunku.
Symbole kwiatowe
Przekształcanie kwiatów we wzory geometryczne to w tym sezonie szczególny kierunek. Takie podejście upraszcza szablony i tworzy nowe systemy graficzne, które przypominają znaki komunikacyjne, ikony i emotikony. Przetwarzamy świat roślin na format, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Cechy szczególne: upraszczamy i łączymy szczegóły, stosując zasady minimalizmu
i syntezy w jednolitych obrazach.
Nowe rzemiosło
To era cyfrowych mistrzów. Zachowujemy poczucie rzemieślniczej pracy w rysunku i skupiamy się na technikach tradycyjnego tkania, aby uzyskać efekt rzemieślniczego kunsztu. Wizualizację tę otrzymujemy za pomocą realistycznego rysunku, imitującego prace wykonane na starych krosnach.

Cechy szczególne: celowe włączenie drobnych niedoskonałości. Wzór lub zawarte w nim szczegóły są celowo rozmyte, a obraz wygląda na nieostry.
Naturalne powierzchnie
Jeden z głównych kierunków w tym sezonie. Te wzory tkanin pozostaną z nami przez wiele sezonów, ale w miarę ewolucji będą się zmieniać, nabierając cech kamuflażu, lamparta i innych kultowych i znanych wzorów poza sezonem. Reinterpretujemy elementy dzikiej przyrody i przekształcamy naturalne powierzchnie.

Cechy szczególne: tworzymy przemyślane rytmy poprzez grupowanie w jednym konkretnym miejscu. W tym sezonie wzór bez konkretnych przedstawień sylwetowych w nadruku wykorzystuje wyłącznie naturalne odcienie brązu, szarości i beżu.
Zielnik
Obrazy te są inspirowane alpejskimi łąkami, na których widać każdy kwiat. Następnie dodajemy tradycyjne lokalne zioła i budujemy własny zielnik w stylu antycznych ilustracji.

Cechy szczególne: są bardzo szczegółowe i przypominają szkice naukowe; zachowują naturalny kolor i dobrze sprawdzają się w kompozycjach zwartych.
Kamuflaż organiczny
Poszukujemy nowego języka dla kamuflażu - wycieki oleju, plamy wodne i mieszanki, ślady cieczy na tkaninie.

Cechy szczególne: wykonywanie zdjęć z różnych odbitek organicznych, takich jak skóra węża i kamień, łączenie ich ze światłem, jasnością, warstwami, plamami i degradacją kolorów.
Grafika monochromatyczna
Te miękkie wzory i kształty w stylu retro przypominają nam lata 70 XX wieku.

Cechy szczególne: kształty elementów są miękkie. Tło może się zmieniać: może być jasne, ale może też zapewniać kontrast. Do tych wzorów można dodać inne elementy, takie jak stylizowane kwiaty.
Mikrogeometria
Te miękkie wzory i kształty w stylu retro przypominają nam lata 70.

Cechy szczególne: kształty elementów są miękkie. Tło może się zmieniać: może być jasne, ale może też zapewniać kontrast. Do tych wzorów można dodać inne elementy, takie jak stylizowane kwiaty.
Kwiaty nocą
Wybór odważnych, uderzających kolorów na bardzo ciemnym tle; jasne kwiaty prawie zapadają się w płynną ciemność za nimi. Ogółem uwaga nie skupia się na samych kwiatach, ale na grze na ciemnych obszarach między nimi.

Cechy szczególne: wybierz najbardziej spektakularne kwiaty i umieść je lekko na bogatym, ciemnym tle, które prawie je pochłania. Zwiększ poczucie tajemniczości, usuwając lub łącząc szczegóły.
Jak postępować
w tym sezonie:
1. Zwróć uwagę na rytm, przemianę jasnych i ciemnych elementów
2. Czerp inspirację z obrazów dawnych mistrzów i historycznych szkiców kwiatowych artystów i producentów mebli
3. Przemyśl na nowo elementy dzikiej przyrody i przekształć naturalne powierzchnie
4. Zwiększ poczucie tajemniczości, usuwając lub łącząc szczegóły
5. Utrzymuj poczucie rękodzieła i odcisków dłoni
Pobierz druki AW21 / 22
Wszystkie kluczowe tematy sezonu dostępne są w gotowych rozwiązaniach. Dodatkowe druki można pobrać w osobnym raporcie PRINTS & PATTERNS AW21 / 22. Wszystkie są bezpłatne, do użytku komercyjnego.